joga

Proč by měly děti cvičit jógu?

Jóga je všestranná pomůcka utužující zdraví dětí i dospělých, vede ke zdravému způsobu života, probouzí v dětech radost a lásku nejen k sobě, ale i k okolí, protože harmonicky rozvíjí všechny jeho složky – zdraví tělesné, duševní, duchovní i sociální.

Při cvičení dochází k protažení a následnému uvolnění svalů a tím se jóga liší od ostatních pohybových aktivit. Při józe dochází i k vnitřnímu prožívání pohybů bez zaměření na vnější výsledek jako je vítězství, předvádění a předhánění,…    Tím, že se v józe nesoutěží, tak nedochází k emočnímu vypětí, které často bývá stresující.

V rozmanitosti jednotlivých jógových ásan si každé dítě (bez ohledu na věk a zdraví) najde, co potřebuje - podporu sebevědomí, zklidnění, posílení a protažení svalů, atd. Zdravým dětem pomáhá jóga upevnit dobré návyky a oslabeným dětem pomůže k úpravě drobných nevyvážeností tělesných i psychických (neklid, nesoustředění).

Některé jógové ásany (cviky) kopírují dětský vývoj, takže každý zdravý novorozenec cvičí jógu v podstatě už od narození sám, aniž by k tomu potřeboval jógového učitele. Tím je sama příroda a naše genetická výbava.

V batolecím věku se doporučuje na děti příliš „netlačit“, neudrží ještě na cvičení pozornost. Ideální je situace, kdy se dítě snaží dospělého samo napodobovat v pozicích, které samo přirozeně zvládne (pozice dítěte, kobra, kočka, pes hlavou dolů atd.).

Děti od 2-3. roku motivujeme ke cvičení básničkami nebo písničkami.

Pokud si najdete čas a zacvičíte si společně s dětmi, podpoříte si zdraví, zklidníte vaší psychiku, ale hlavně podpoříte vzájemné pouto mezi vámi.